Luxus az irodai stressz kezelése
2009.11.29. 20:46

Felmérések szerint a munkavállalók világszerte egyre idegesebbek, a stresszkezelő programoknak pedig se szeri, se száma. Stresszméréstől, az irodai masszázson át a megküzdési tanfolyamokig terjed a paletta, mégis, a stresszpiacon a kereslet és kínálat egyelőre csak kerülgeti egymást.
Luxus az irodai stressz kezelése
Felmérések szerint a munkavállalók világszerte egyre idegesebbek, a stresszkezelő programoknak pedig se szeri, se száma. Stresszméréstől, az irodai masszázson át a megküzdési tanfolyamokig terjed a paletta, mégis, a stresszpiacon a kereslet és kínálat egyelőre csak kerülgeti egymást.
"Nálunk ennek csak PR-jelentősége van" - az Art of Knowledge szervezeti tanácsadó cég ügyfele, egy magyarországi nagyvállalat hr-vezetője így írta le a stresszkezelő program szerepét. Miért is lenne több? Ameddig nincsenek látványos teljesítményproblémák, amíg a munkavállalói stressz hatása nem jelentkezik kemény számokban, addig az irodai feszültségkezelés luxus marad. Számos nemzetközi kutatás azonban azt mutatja, hogy a munkahelyi stressz hatásai a legtipikusabb szinten is megjelennek. Az ilyen vizsgálatok egybehangzóan kimutatják, hogy a munkavállalói stressz számlájára írható a távolmaradások, betegnapok 50-60 százaléka, a fluktuáció 40 százaléka és a munkahelyi balesetek 40 százaléka.
Az Egyesült Királyságban a fentiek becsült költsége 2005-2006-ban - azaz jóval a válság előtt - évi 530 millió font, az EU-ban ezt évi 20 milliárd euróra becsülték. A vezetők tehát számszerűleg is kimutathatóan javíthatják szervezetük hatékonyságát, ha veszik a fáradságot, és igenis foglalkoznak a munkahelyi stresszel. A munkavállalóra tartósan nehezedő nyomás bizonyítottan akadályozza a feladatok körültekintő végrehajtását, és növeli a hibák gyakoriságát, gátolja a problémamegoldást, a gondolkodás bemerevedése által nehezíti az üzleti környezethez való alkalmazkodást, egyértelműen rontja a vezető helyzetelemző képességét.
Ma már közismertek a stressz fizikai hatásai (emésztési zavarok, hátfájás, potenciazavarok stb.) és mentális következményei (alvászavar, szorongás, magánéleti problémák). Azt azonban kevesen tudják, hogy az újonnan kinevezett vezetők körében ez utóbbi, azaz a mentális egészség átlagosan 10 százalékkal romlik, úgyszintén a stressz következményeként. Több felelősség, több pénz, több szorongás és boldogtalan kapcsolat. Ezek a hatások persze nem érhetők rögtön tetten. Holland kutatók kimutatták, hogy az "eredmények" egy éven keresztül tartó stresszhatás esetén jelentkeznek igazán. A piaci optimizmus elcsendesülésével most már jól látható, hogy - különösen hazánkban - nem csak egy, hanem több nehéz esztendő vár a vállalatokra. A munkahelyi stressz módszeres kezelésével tehát ne várjunk nyugodtabb időkre!
Kavics a cipőben: a megoldásközpontú megközelítés
A világ egyik legelismertebb stresszkutatója, a svéd Levi professzor így nyilatkozott a stressz kezeléséről: "Ha egy kavics van a cipődben, és fáj tőle a lábad, ajánlhatok rá tai csit, pszichoterápiát, szervezetfejlesztést. Vagy egyszerűen kiveszed a cipődből." Ez azt jelenti, hogy a stressz élménye egész egyszerűen azt közli velünk, hogy valami nem működő megoldást erőltetünk, amin változtatnunk kell. Sok egyéni és csoportos stresszkezelő módszert kipróbáltunk, mire eljutottunk ehhez a nyilvánvaló igazsághoz.
Eredeti cikk itt:
http://www.azenirodam.hu/
|