A porcelán tulajdonságai és típusai:
2009.04.24. 20:42

A porcelán kemény, tömör, nagy szilárdságú, kagylóstörésű áru.Vékonyabb rétegben áttetsző, villamos árammal szemben közönséges hőmérsékleten szigetelő. A porcelán /főleg a keményporcelán/ kaolin, kvarc, és alkáliföldpát keverékéből készül.

A porcelán kemény, tömör, nagy szilárdságú, kagylóstörésű áru.
Vékonyabb rétegben áttetsző, villamos árammal szemben közönséges hőmérsékleten szigetelő.
A porcelán /főleg a keményporcelán/ kaolin, kvarc, és alkáliföldpát keverékéből készül.
A keményporcelán átlagos összetétele: 50% kaolin, 25% kvarc, és 25% alkáliföldpát. Az ilyen összetételű porcelán 1370 és 1410 °C között égethető tömör árura. Ha az átlagos összetételen belül növeljük a kaolintartalmat, nő a tűzállóság, de csökken az áttetszőség. A kvarc és a földpát mennyiségének növelésével növelhető az áttetszőség, de csökken a tűzállóság és a hőmérséklet-változásokkal szembeni ellenállóképesség.
A keményporcelánon kívül készülnek kisebb mértékben lágyporcelánfajták is.
Az elnevezés nem az áru lágyabb voltát jelenti, hanem azt, hogy ezek már alacsonyabb hőmérsékleten /1250….1350 °C/ tömörre égethetők.
A lágyporcelán legismertebb fajtái a Seger-, a fritt-, a csont- és az illit-porcelán.
A Seger-porcelán nagy kvarc- és földpáttartalmú. A termék rideg, törékeny. Ma már nem gyártják.
A fritt-porcelánt főleg Franciaországban /Sévres/ gyártották. A porcelán üvegszerű frittből, homokból, mészkőből és kevés kaolinból állt. Nagyon nehezen lehetett megmunkálni. Ólom-oxid-tartalmú mázzal vonták be. Máz alatt és máz felett is díszítették.
A csont-porcelán angol különlegesség. A csonthamu az egyik alkotórésze, a földpátos anyag és a kaolin mellett. Ólom és bórsavtartalmú mázzal mázolták. Főleg dísztárgyakat készítettek belőle, mivel nem saválló a foszfor tartalom miatt.
A porcelán nyersanyagai közül a kaolint iszapolt formában hozzák forgalomba, a kvarcot leginkább kvarchomok alakjában használják fel, a földpát mint tiszta alkáliföldpát, vagy mint földpátpótló ásvány /pegmatit és alpit/ kerül feldolgozásra.
A porcelán cserép szöveti szerkezetére vonatkozólag a jelenleg elfogadott álláspont, hogy a földpát egy üvegszerű olvadékot képez. A kaolinit az égetés alkalmával felbomlik alumínium-oxidra és szilícium-dioxidra, ezekből 900 °C felett mullit képződik.
A kvarc és a mullit azonban csak részben oldódik fel az olvadékban, a fel nem oldott szemcsék következménye az, hogy a porcelán nem átlátszó, hanem csak áttetsző vékonyabb rétegben.
Cikkem forrása: Fábián Nagy László/Nagy Pál : Kerámia- és Porcelánipari Szakmai Ismeretek
|